ELEKTROZVON

Lineární elektropohon

Jak pracují.


Lineární elektrické motory jsou v podstatě normální asynchronní motory na střídavé napětí 3 x 380 V (příp. 1 x 230 V) rozvinuté do vodorovné roviny. Tímto řešením se točivý moment změní na moment působícím v podélném (lineárním) směru, což je právě vhodné pro elektrický pohon zvonů zavěšených klasickým způsobem t.j. na vodorovném závěsu z ložisky.

Tímto řešením odpadají jakékoliv mechanické převody neboť tažná síla působí přímo na rameno upevněné k závěsu zvonu. Jelikož nejsou mechanické převody použity, je lineární pohon absolutně tichý a mechanicky naprosto spolehlivý. Vzhledem k tomu, že síly působí na závěs zvonu a vlastní zvon pouze prostřednictvím magnetického pole, je rozhoupání zvonu velice jemné , bez mechanických rázů. Celkově je tento způsob pohonu podstatně šetrnější ke zvonům, což je velice výhodné zvláště u historických zvonů.

U menších zvonů např. v kapličkách pak zvláště oceníme naprosté odstranění rušivých zvuků způsobovaných mechanickými převody a řetězy. U kapliček pak není zanedbatelná ani podstatná úspora místa a snadnější montáž. U elektrických lineárních pohonů se velice podstatně snižují i nároky na údržbu, neboť jediným místem, které vyžaduje minimální údržbu (mazání) jsou ložiska na závěsu zvonu, která bylo nutno mazat i při ručním zvonění. Tato okolnost působí proto velice podstatně na celkové zvýšení spolehlivosti.